Farmer z żoną Obraz Van Gogha

Artysta Edward Wood stworzył ten portret swojej rodziny w 1880 roku. Stał się on ikoną amerykańskiego życia wiejskiego, zwłaszcza że przedstawia farmera i jego żonę. Obraz stał się tak ikoniczny, że znajduje się w wielu muzeach i prywatnych kolekcjach, w tym w Art Institute of Chicago i Boston Art Museum. Obecnie obraz znajduje się w stałej kolekcji Instytutu Sztuki. Sukces obrazu w dużej mierze zawdzięczamy reprodukcjom w gazetach. Obraz został po raz pierwszy opublikowany w Chicago Evening Post, a następnie pojawił się w rubrykach rotograwiurowych gazet w Nowym Jorku i Bostonie.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z przyrodniczeazyle.pl

Obraz Van Gogha

Naukowcy z muzeum w Edynburgu odkryli obraz Van Gogha na odwrocie słynnego obrazu „Farmer z żoną” z 1885 roku. Obraz był ukryty pod arkuszem tektury. Według Frances Fowle, starszej kuratorki sztuki francuskiej w British Museum, artysta namalował obraz jako autoportret, ponieważ był to tani sposób na namalowanie siebie. Pozwoliło mu to również na eksperymentowanie z różnymi stylami i technikami, w tym z użyciem jaskrawych farb i pasteli o żywych kolorach.

Muzeum Van Gogha uwierzytelniło obraz i datuje go na lipiec 1885 roku. Obraz został pierwotnie wypożyczony bezimiennemu kolekcjonerowi, który obawiał się, że COVID-19 rozprzestrzeni się w całym kraju. Potomkowie artysty opowiedzieli historię tego zdarzenia w 1929 roku. Kolekcjoner, który sfinansował obraz, zgodził się przyjąć obraz w zamian za spłatę długu. Dłużnik mieszkał w miejscowości Rowley Park, niedaleko Billington.

W 1885 roku Van Gogh rozpoczął malowanie „Farmera z żoną” i „Farmera z dzieckiem” oraz szkicował chłopów na wiejskich terenach Holandii. Obrazy te zostały ukończone w 1884 i 1885 roku i są uważane za jego najsłynniejsze dzieło. Zjadacze ziemniaków, grupa mieszkańców wsi w Nuenen w Holandii, byli tematem jego wczesnych studiów. Obrazy przedstawiają ich pracujące ręce i twarze, a także rodziny, którymi się opiekują.

„Farmer z żoną” Wooda to tintype domu wiejskiego, który odwiedził ze swoją córką. W przeciwieństwie do Van Gogha, obraz „Farmer z żoną” inspirowany był sztuką renesansu flamandzkiego. Obraz jest zarówno realistycznym, jak i symbolicznym przedstawieniem gospodarstwa. W tle stoi farmer z widłami, a kobieta opiera się o domek gospodarczy.

Obraz został namalowany w Nuenen, które było gminą rolniczą w południowej Holandii. Artysta był zafascynowany krajobrazem Nuenen, a także mieszkańcami. Oprócz obrazu van Gogh czytał powieść „Germinal” Emile’a Zoli. Artysta interesował się również malarstwem Jean-Francois Milleta. Dzieła te były w dużej mierze inspirowane naturalnym pięknem okolicy.

Obraz Wooda

Podczas gdy obraz farmera i jego żony jest realistycznym przedstawieniem warunków pracy na rodzinnej farmie, istnieje głębsza symbolika obrazu Wooda. Mężczyzna i kobieta są przedstawieni przed prostym drewnianym budynkiem gospodarczym w stylu gotyku karpackiego. Otaczają ich rośliny i iglica, która jest emblematem rzemiosła mężczyzny. Kobieta ma na sobie również broszkę, symbol żałoby i siły.

W czasie Wielkiego Kryzysu obraz nabrał bardziej politycznego znaczenia. Zamiast być satyrą, krytycy zaczęli interpretować dzieło Wooda jako przewartościowanie amerykańskiej cnoty i ducha pionierskiego. W jednym z podpisów czytamy: „Praca krzepkiego serca sprawiła, że amerykański sen stał się rzeczywistością”.

Postacie w malarstwie Wooda są często opisywane jako źle wychowane, choć artysta twierdził, że przedstawia czuły portret typów ze środkowego zachodu. Choć jest to powszechne błędne przekonanie, Wood zamierzał sportretować farmera i jego żonę jako ojca i córkę. Obraz był szeroko reprodukowany w gazetach, w tym w Chicago Evening Post i sekcjach rotograwiurowych w Nowym Jorku i Bostonie.

Chociaż para nie była w rzeczywistości małżeństwem, obraz Wooda przedstawia ich związek jako ojca i córkę. Kobieta ma na sobie czerwony fartuch z nadrukiem kolonialnym i pulower bez rękawów. Fartuch i spodnie ogrodniczki były ubraniem ochronnym. Mężczyźni nosili te stroje, aby chronić swoje ciało przed urazami podczas wykonywania niebezpiecznych prac. Widły natomiast są sugestywnym symbolem pracującego gospodarstwa.

Inspiracją do powstania obrazu Wooda było gotyckie okno Carpenter, które zainspirowało go w 1930 roku. Później wrócił do rodzinnego Cedar Rapids, by zacząć szkicować i wyobrażać sobie mieszkańców domu. Chociaż Wood nigdy nie ustalił do końca interpretacji postaci kobiecej, powstały obraz był ikonicznym dziełem sztuki. Jednak niewiele osób zdawało sobie sprawę, że w momencie malowania obrazu jego dzieło stanie się tak sławne. W rzeczywistości, jego praca zainspirowała niezliczone parodie na przestrzeni lat.

Jego obrazy życia codziennego często przedstawiają pospolite sceny, takie jak kuchnia klasy robotniczej. Jego celem było obudzenie kraju do wojny, a żeby to zrobić malował przedmioty codziennego użytku. Mimo zmagań z wojną, ukończył dwie pierwsze prace z drugiej serii. Niestety, Wood zmarł na raka trzustki w 1942 roku. Katalog dzieł Wooda bada te prace z różnych stron i odrzuca pogląd, że był on malarzem regionalistycznym.

Żona Wooda

„Żona Wooda” to obraz frontalny, zbliżony do ikony religijnej, na którym kobieta stoi za mężczyzną. Obraz jest wizją prostoty podpartej geometrią, w której kobieta stoi za mężczyzną. Pomimo symetrii, Wood starał się, aby kobieta wyglądała na oderwaną i zadufaną w sobie, podobnie jak mężczyzna. Niejednoznaczność relacji między mężczyzną a żoną znajduje odzwierciedlenie w bardzo szczegółowej pracy pędzla Wooda.

Sara Maxon, która była o cztery lata starsza od Wooda, była pierwszą kobietą, która kiedykolwiek została żoną artysty. Para pobrała się w 1935 roku i miała burzliwy związek. Rozwiedli się w 1939 roku, a Wood popadł w kłopoty z Urzędem Skarbowym z powodu uchylania się od płacenia podatków. Pomimo trudności w małżeństwie, Wood został profesorem sztuki w Iowa City. Chociaż małżeństwo Wooda nie było pozbawione kontrowersji, jego siostra wydaje się być w porządku wobec plotek.

Kobieta na obrazie została skrytykowana za swoją dokładność i była przedmiotem backlashu w jej rodzinnym mieście, Cedar Rapids. Obraz spowodował wybuch w rodzinnym mieście Wooda w Iowa, ponieważ wielu ludzi obraziło się za to, że został przedstawiony jako zjadliwie religijny wyznawca Biblii. Miejscowi zaczęli pisać listy do prasy, w których skarżyli się na obraz, a żona jednego z farmerów zagroziła, że odgryzie Woodowi ucho.

Chociaż Wood zaprzeczał, że obraz był satyrą, później zmienił temat. Para nie jest uśmiechnięta, ale nieuśmiechnięta para przywołuje ducha pionierów i powrót do autentycznych amerykańskich wartości. Mężczyzna może być mężem lub ojcem, a jego wrogie spojrzenie wywołuje poczucie ochrony domu. Obraz żony Wooda był jednym z jego najbardziej popularnych obrazów. Był też udaną zbiórką pieniędzy na karierę artystów.

Choć Wood nie ujawnił powodu wyboru roślin, możliwe jest, że ich wybór miał dla niego jakieś symboliczne znaczenie. Na przykład begonia mogła reprezentować zbliżające się nieszczęście lub mroczne myśli. Może też reprezentować indywidualność i wyjątkowość, sprawiedliwość i pokój. Jeśli Wood malował swoją żonę, mogła ona odnosić się do jej muzy, kobiety w tle. Co więc łączy te dwie muzy?

Córka Wooda

Niedawne kontrowersje sprawiły, że wielu zastanawia się, czy obraz Wooda przedstawiający farmera i jego żonę jest prawdziwy, czy nie. Chociaż artysta nie powiedział, że jest żonaty, kobieta wzorowała się na kobiecie z obrazu. Wygląd kobiety nawiązuje do kolonialnej Americany, gdyż nosiła fartuch z kolonialnym nadrukiem. Mężczyzna jest wzorowany na dentystę Wooda, dr Byrona McKeeby, z Cedar Rapids, Iowa, a Nan jest podobno jego żoną. Nan Wood twierdzi, że Wood wyobrażał sobie tę parę jako ojca i córkę, co potwierdziła w liście z 1941 roku do pani Nellie Sudduth.

Studium kariery artystycznej Wooda ujawnia, że był on pod wpływem artystów europejskich, zwłaszcza flamandzkiego malarza Jana van Eycka. W latach 30. obrazy Wooda miały na celu zachowanie wiejskiego życia amerykańskiego w jego wiejskiej formie. Był zaniepokojony zanikiem wiejskiej Ameryki i starał się przedstawić ją w miniaturowej skali. Jego obrazy były często postrzegane jako „przedszkolne wizje” świata.

Ten portret farmera i jego żony stał się jednym z najbardziej ikonicznych obrazów Wooda. W latach 50. XX wieku niegasnąca popularność amerykańskiego gotyku dała początek parodii, w której czarna kobieta w wyprostowanej miotle pozuje przed flagą Stanów Zjednoczonych. Wizerunek Wooda stał się ikoną kultury, pojawiając się w filmach, przedstawieniach na Broadwayu, kampaniach reklamowych i pornografii.

Satyra „American Gothic” Granta Wooda od dawna jest przedmiotem dyskusji. Grant Wood nigdy nie wyjaśnił dokładnie, co oznacza „amerykański gotyk”, ale krytycy często krytykowali ten obraz jako parodię życia na wsi. Fartuch kobiety i pelargonie w tle wskazują na staroświeckie wartości purytańskiej społeczności. Jednak ostry język kobiety i surowe spojrzenie mężczyzny sugerują poczucie melancholii.

Chociaż amerykański gotyk jest powszechnie postrzegany jako dzieło sztuki i był przedmiotem wielu parodii, niewiele osób wie o jego twórcy. Ostatnie badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały, że tylko 31 studentów znało oryginalny tytuł obrazu Wooda. Sugeruje to, że artysta próbował wypowiedzieć się na temat tradycyjnych amerykańskich wartości w szczycie Wielkiego Kryzysu. Istnieje nieuchwytny podpis, który nie byłby łatwo widoczny.

Podobne tematy