Co to jest polityka rolna?

Polityka rolna pomaga rolnikom na kilka sposobów. Polityki te obejmują programy ochrony środowiska, programy marketingowe i zwiększania popytu, programy kredytowe oraz ustawę o rolnictwie. Polityka ta umożliwia rolnikom osiąganie zysków i utrzymywanie ziemi w produkcji. Programy te stanowią zachętę dla rolników i zapewniają im kapitał niezbędny do rozpoczęcia nowych przedsięwzięć.

Programy ochrony i środowiska

Programy ochrony i środowiska są kluczowymi elementami rozsądnej polityki rolnej. W Stanach Zjednoczonych programy te mają długą historię. Chronią one produktywność gospodarstw rolnych poprzez zapobieganie erozji gleby, ochronę jakości wody i zachowanie siedlisk dzikiej przyrody. Wspierają również dochody gospodarstw rolnych. Jednak oczekuje się, że nowy projekt ustawy rolnej zmniejszy fundusze na ochronę przyrody.

USDA ma szereg programów ochrony przyrody i środowiska, które są skierowane na zwiększenie praktyk ochrony przyrody. Programy te obejmują Conservation Stewardship Program (CSP), który wspiera wymogi ochrony w całym gospodarstwie. Aby wziąć w nim udział, gospodarstwo musi wykazać się wysokim poziomem zarządzania i zobowiązać się do dalszej poprawy wyników w zakresie ochrony środowiska przez cały okres obowiązywania umowy CSP. Uczestniczący rolnicy otrzymują pomoc finansową na podstawie jakości ich praktyk ochronnych. Muszą oni zapisać całe swoje gospodarstwo.

Podczas gdy wiele osób myśli o programach AES jako o sposobie rekompensaty dla rolników za ochronę dzikiej przyrody, programy te mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu działalności rolniczej na dzikie gatunki. Mogą one również promować tworzenie obszarów chronionych w krajobrazach rolniczych. W rzeczywistości, w niektórych krajach istnieją obecnie obszary chronione zarządzane jako działające gospodarstwa rolne, które zapewniają siedliska dla dzikich zwierząt gospodarskich.

Programy USDA dotyczące ochrony i środowiska w rolnictwie obejmują Agricultural Conservation Easement Program i Environmental Quality Incentives Program. Oba programy zapewniają rolnikom pomoc finansową i techniczną w celu poprawy jakości wody i zmniejszenia erozji gleby. Praktyki ochronne często obejmują stosowanie roślin okrywowych, uprawę konserwującą oraz pasy filtracyjne na krawędziach pola.

Programy marketingu i rozszerzania popytu

Przejście od bezpośredniego wsparcia rządowego do wsparcia zorientowanego na rynek jest jedną z kluczowych cech współczesnej polityki rolnej. Kluczowe agencje międzynarodowe, takie jak MFW, zachęcały rządy do ograniczenia wsparcia publicznego i subsydiów dla sektora rolnego. Jednak zakres, w jakim zalecenia te zostały wdrożone w praktyce, jest niejasny. W Malawi środki polityczne, które są zorientowane na rynek, takie jak zmniejszenie budżetów na zamówienia kukurydzy i subsydia rolne, miały ważne implikacje dla polityki rolnej.

Ewolucja polityki rolnej została ukształtowana przez interesy gospodarcze, interesy polityczne i zalecenia agencji międzynarodowych. Chociaż te czynniki są kluczowe dla rozwoju polityki, nie są jedynymi czynnikami, które należy brać pod uwagę. Konieczna jest również analiza lokalnych warunków środowiskowych i spuścizny instytucji krajowych. W tym przeglądzie badamy polityki i programy realizowane na poziomie krajowym i sytuujemy je w globalnej ekonomii politycznej.

W tym przeglądzie zakresowym pytamy: „Jaki rodzaj polityki rządowej działał w produkcji rolnej w przeszłości?”. Kategoryzujemy również różne rodzaje interwencji politycznych i ich wpływ na produkcję rolną. Ponadto rozważamy skuteczność polityk i metod stosowanych do ich oceny.

W celu maksymalizacji zwrotu z zasobów, Centrum zostało strategicznie zorganizowane wokół dwóch kluczowych tematów: rynków rolnych i polityki rolnej. Centrum prowadzi badania na rynkach rolnych i wykorzystuje te informacje do informowania decydentów o sytuacjach popytu i podaży.

Programy kredytowe

Programy kredytowe w polityce rolnej były wykorzystywane do promowania nowoczesnych technologii rolniczych dla drobnych rolników. Najczęściej zakładano, że ubodzy rolnicy nie mają dostępu do kapitału, aby inwestować w nowe i ulepszone praktyki rolnicze, dlatego tani kredyt był niezbędnym narzędziem promocyjnym. Jednakże badanie przeprowadzone w 1985 r. przez CDIE wykazało, że kredyt nie był głównym ograniczeniem w promowaniu technologii rolniczych. W badaniu stwierdzono również, że zyski finansowe z nowej technologii powinny być wystarczające do pokrycia kosztów kapitału.

W 1992 roku Kongres wprowadził limity czasowe dla rządowego programu kredytów rolniczych, co ogranicza uprawnienia do rządowych kredytów rolniczych i zachęca rolników do przejścia na kredyty komercyjne. Limity czasowe zostały ustanowione w celu ochrony federalnego systemu kredytów rolniczych przed zaległościami w spłacie i wprowadziły maksymalne okresy kredytowania dla niektórych rodzajów kredytów FSA. Jednak w 2010 roku Kongres zawiesił politykę limitów terminowych na gwarantowane kredyty operacyjne do końca 2010 roku i zapewnił, że kredytobiorcy nie zostaną pozbawieni kredytu. W 2014 roku Kongres uchylił limity terminowe.

Oprócz sponsorowanych przez rząd pożyczek rolniczych istnieje kilka nierządowych pożyczkodawców, którzy zapewniają pomoc finansową rolnikom. Największym z nich jest Farm Service Agency (FSA), która jest ustawową agencją otrzymującą fundusze od Kongresu. Agencja ta udziela bezpośrednich pożyczek rolnikom i wydaje gwarancje dla kredytów komercyjnych. Farm Service Agency skupia się na udzielaniu pożyczek rolnikom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji.

Ustawa rolna

Ustawa rolna jest podstawowym instrumentem polityki rolnej i żywnościowej Kongresu i jest odnawiana co pięć lat. Kongres zazwyczaj przyjmuje w tym celu obszerny projekt ustawy zbiorczej. Zawiera on wiele różnych polityk i programów, które mają pomóc farmerom i hodowcom zarabiać pieniądze. Ustawa rolna pomaga również Stanom Zjednoczonym wyżywić swoją populację i pomaga zmniejszyć głód.

Istnieje wiele różnych składników Farm Bill, ale przede wszystkim obejmuje dwa rodzaje wydatków: obowiązkowe i uznaniowe. Te pierwsze są finansowane poprzez proces przyznawania środków każdego roku, podczas gdy te drugie są ustalane w prawie i wydatkowane w ciągu pięciu lat. Do programów obowiązkowych należą dopłaty do upraw, ubezpieczenia upraw oraz programy ochrony przyrody. Dodatkowo, SNAP jest finansowany przez Farm Bill.

Farm Bill ma również na celu promowanie konkurencji w sektorach żywności i rolnictwa. Będzie zachęcał do nowych inwestycji i chronił drobnych rolników, jednocześnie kwestionując nieuczciwe praktyki biznesowe. Poprzez wspieranie uczciwej konkurencji w przemyśle spożywczym i rolniczym, Farm Bill wyrówna szanse i zapewni większy wybór dla konsumentów. Jest to dobra rzecz dla wszystkich.

Wcześniej rolnicy nie mieli praw do produktów, które sprzedawali, i nie mieli kontroli nad cenami. Dzięki uchwaleniu Farm Bill, rolnicy mogą teraz zawierać umowy z dużymi firmami na sprzedaż swoich towarów. Nowe przepisy ułatwiają im również przechowywanie i dostarczanie żywności, którą produkują. Nowe przepisy mają również zakazać rządowi nakładania niepotrzebnych ograniczeń na przemysł spożywczy.

Subsydia

Istnieje wiele problemów związanych z polityką rolną, w tym ze stosowaniem subsydiów. Te płatności, które są powiązane z ceną rynkową plonów, mogą potencjalnie zaszkodzić konsumentom poprzez wyeliminowanie konkurencji i podniesienie cen. Programy te są również kosztowne dla rządu, kosztują 12 miliardów dolarów rocznie. Są one finansowane przez podatników, którzy utknęli płacąc te subsydia i programy wykupu nadwyżek produkcji rolników.

Podstawowym problemem z subsydiami rolnymi jest to, że zakłócają one wolny handel. Nawet jeśli rząd ma zachęcać do konkurencji na rynku rolnym, subsydia mogą uniemożliwić rolnikom reagowanie na te sygnały. Problem ten doprowadził do fiaska kilku dużych umów handlowych, w tym Rundy Doha i Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, które zredukowałyby bariery handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Polityka rolna jest od wielu lat silnie subsydiowana przez rząd federalny, ale ma negatywny wpływ na handel międzynarodowy.

Zniesienie subsydiów zmniejszyłoby ilość żywności spożywanej przez konsumentów o 3% do 6% na osobę. Spowodowałoby to zmniejszenie dobrobytu gospodarczego (mierzonego równoważną zmiennością dochodów). Jednak skutki te zostałyby częściowo zrównoważone przez wzrost efektywności alokacyjnej, który doprowadził do lepszego wykorzystania siły roboczej poza subsydiowanymi sektorami rolnymi. Ponadto zmiany w warunkach handlu miałyby wpływ na koszt niektórych towarów. Na przykład, dla krajów eksportujących netto, wzrost cen na rynku światowym obniżyłby ceny żywności przetworzonej, podczas gdy wzrost cen owoców i warzyw zwiększyłby ich produkcję.

Środki zorientowane na rynek

Polityka rolna może skorzystać z podejścia zorientowanego na rynek. Może ono pomóc firmom rolniczym w reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe poprzez poszukiwanie nowych możliwości i wykorzystywanie istniejących zdolności. Ponadto może ona wspierać zrównoważoną produkcję rolną poprzez promowanie innowacji w tej branży. Należy jednak zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia EO.

Po pierwsze, nie ma wyraźnego związku między zwiększoną konkurencją a wyższymi plonami. Na rynkach rolnych firmy stale poszukują wzrostu wydajności. Badanie Hanssona (2007) przeprowadzone w Szwecji wykazało, że istnieje znaczna przestrzeń do poprawy efektywności. Jednak zwiększona konkurencja na rynku może zniechęcić rolników do podejmowania ryzykownych działań przedsiębiorczych.

Po drugie, środki zorientowane na rynek wymagają głębszych zmian ideologicznych ze strony decydentów rządowych. Płatności oddzielone od produkcji, na przykład, mają na celu zmniejszenie wpływu rządu na decyzje rolnicze i zachęcanie do zachowań zorientowanych na rynek. Wiele badań pokazuje, że wpływ płatności oddzielonych od produkcji jest szkodliwy dla efektywności.

Rozwój środków rynkowych w gospodarce wiejskiej Chin jest niepełny. Nadal utrzymuje się w nim znaczny stopień przymusu politycznego. Pomimo tych niedociągnięć, rynkowe mechanizmy alokacji ziemi wpływają na produkcję rolną w różnych regionach kraju. Ponadto pojawiają się różne typy organizacji produkcji rolnej, a różnice te odzwierciedlają względne zalety mechanizmów rynkowych i nierynkowych.

Podobne tematy