Zalety i wady rolnictwa bez wody w Kalifornii

Kalifornia stoi w obliczu jednych z najgorszych susz w pamięci żywych. Susza jest częścią krajobrazu zachodniej Ameryki i definiuje dramatyczny klimat. Chociaż regiony jałowe zawsze były jałowe, życie ludzkie tam kwitło. Jeszcze przed powstaniem systemów nawadniających ludzie sadzili i uprawiali rośliny na terenach jałowych. W tym artykule omówimy niektóre korzyści i wady uprawiania ziemi bez wody. Należy jednak pamiętać, że susza nie jest rozwiązaniem dla każdej uprawy.

Suche rolnictwo jest rozwiązaniem dla kalifornijskiej suszy

Jednym z rozwiązań problemu niedoboru wody w Kalifornii może być suche rolnictwo. Ta praktyka rolnicza była stosowana przez kalifornijskich rolników na długo przed tym, jak nawadnianie stało się powszechnie dostępne. Naukowcy odkryli, że rośliny uprawiane bez nawadniania mają lepszy smak, a niższe plony mogą być zrekompensowane wyższą ceną. Jedno z najsłynniejszych win kalifornijskich zdobyło nagrodę Judgment of Paris, ponieważ było uprawiane na sucho. Ale czy sucha uprawa jest najlepszym rozwiązaniem problemu wody w tym stanie?

W najnowszym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Science przeanalizowano pierścienie drzew, aby określić, kiedy ostatni raz w Kalifornii było sucho. Odkryto, że ostatni raz trwałe warunki suche wystąpiły w 1603 roku. Badano region Kalifornii, osiem innych stanów i północny Meksyk. Wyniki badania potwierdzają długo utrzymywane obawy dotyczące wpływu zmian klimatycznych na okresy suche. Ekstremalne ocieplenie zwiększy długość i dotkliwość okresów suszy. Ostatecznie szkody związane ze zmianami klimatu doprowadzą do „spieczonej” Kalifornii i obszarów w Meksyku.

To drogie

Brak dostępnej wody w Dolinie Środkowej sprawia, że rolnictwo w Kalifornii jest szczególnie kosztowne. Rolnicy tacy jak Masumoto, który jest o połowę młodszy od przeciętnego rolnika, obawiają się zmian klimatycznych i kurczących się rezerw wody podziemnej. Kalifornijski przemysł rolniczy o wartości 50 miliardów dolarów jest skupiony w Central Valley, amerykańskiej misce owoców. Podczas suszy w latach 2011-2017 pojawiły się pytania o przyszłość przemysłu rolniczego, a stan zmagał się z przepisami regulującymi kwestie wód gruntowych.

Podobne tematy