Hodowla ryb – koszty, środowisko i szkodniki

Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem domowego gospodarstwa, hodowla z rybami może być świetną opcją. W tym artykule omówimy koszty, środowisko i szkodniki. Zanim jednak poczynisz pierwsze kroki, przeczytaj o zaletach i wadach hodowli ryb. Ponadto, omówione zostanie jak rozpocząć hodowlę, a także problemy, których należy unikać. Ten artykuł nie ma na celu być wyczerpującym przewodnikiem po hodowli ryb.

Problemy

Środowisko naturalne jest zagrożone przez ryby hodowlane. Ryby przebywające w fermach fabrycznych są przepełnione i cierpią z powodu chorób i pasożytów. Oprócz stresu związanego z warunkami życia, zwierzęta te stają się również podatne na zanieczyszczenia środowiska. Przepełnione warunki sprzyjają również rozprzestrzenianiu się patogenów. Niektóre choroby, takie jak wszy morskie, są przenoszone również na dzikie ryby. Infekcje te mogą również zaszkodzić dzikim zwierzętom znajdującym się w pobliżu. Oprócz wpływu na środowisko, hodowla ryb może również wpływać na zdrowie ludzi.

Gospodarstwa akwakultury polegają na dzikich gatunkach niższych w łańcuchu pokarmowym, aby karmić bardziej mięsożerne gatunki hodowlane. Na przykład z pięciu funtów mniejszych ryb można wyprodukować jeden funt łososia lub okonia morskiego. Przełowienie tych gatunków „paszowych” ma negatywny wpływ na ekosystem oceanu. Dlatego hodowcy powinni rozważyć zdrowie swoich ryb i środowiska przed rozpoczęciem hodowli ryb. Korzyści płynące z akwakultury nie powinny przeważać nad negatywnymi skutkami.

Kolejnym problemem związanym z hodowlą ryb jest zagrożenie chorobami. Wirusy i bakterie mogą rozprzestrzeniać się w dużej liczbie ryb, jeśli są one trzymane w bliskim kontakcie. Na szczęście hodowcy ryb podejmują środki ostrożności, aby zapobiec takim chorobom. Znieczulają ryby i podają im do brzucha szczepionkę. Szczepionka zawiera siedem różnych składników. W miarę odkrywania nowych patogenów opracowywane są kolejne szczepionki. Podejście to sprawdziło się w przypadku niektórych chorób, ale pewne obawy pozostają.

Koszty

Jedno z pytań zadanych w ankiecie dotyczyło fizycznych ilości i cen. Należy zauważyć, że niektóre z tych wydatków są bezgotówkowe i trudno je oszacować. Pasza, nawóz i woda do stawu rybnego mają swoje własne koszty, a wielu rolników nie prowadzi ewidencji wszystkich tych wydatków. Z tego powodu analiza kosztów i korzyści jest konieczna, aby określić rzeczywiste koszty hodowli ryb.

Niezależnie od tego, czy zakładasz małą czy dużą hodowlę ryb, będziesz musiał opracować plan finansowania swojego przedsięwzięcia. Istnieje wiele różnych źródeł finansowania, w tym dotacje i pożyczki z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Inne opcje finansowania obejmują rodzinę i przyjaciół, którzy mogą mieć pieniądze do stracenia. Warto unikać biznesowych kart kredytowych – mogą być wysoko oprocentowane i mogą zepsuć twoje relacje.

Kolejną ważną kwestią jest cena sprzedaży Twoich zbiorów. Ponieważ ryby są towarem łatwo psującym się, ich ceny ulegają znacznym wahaniom w zależności od zbiorów, dlatego musisz przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na cenę twoich zbiorów. Ponieważ ryby są towarem łatwo psującym się, określenie ceny zbiorów ma kluczowe znaczenie dla dochodu netto. W pracach ekstensywnych koncentrujemy się na wydajności, zakładając, że ryby są sprzedawane po rozsądnej cenie.

Wpływ na środowisko

Wpływ hodowli ryb na środowisko zależy w dużej mierze od rodzaju uprawianej akwakultury. Większość intensywnych systemów hodowli ryb na lądzie morskim odprowadza ścieki bezpośrednio do morza. Ten rodzaj hodowli wykorzystuje również środki chemiczne, które są toksyczne dla innych organizmów morskich, zwłaszcza widłonogów. Wpływ hodowli ryb na środowisko jest często niewielki, zwłaszcza w systemach na małą skalę, które nie wymagają akwakultury o dużej gęstości.

Nadmierne poziomy składników odżywczych w słupie wody mogą powodować eutrofizację i zanieczyszczenie fosforem w obszarach przybrzeżnych. Te składniki odżywcze przyczyniają się do eutrofizacji i rozmnażania się producentów pierwotnych, w tym glonów. Substancje te mogą również powodować szkodliwe zapachy i patogeny w wodzie w pobliżu gospodarstw akwakultury. Toksyczne zakwity glonów są jednym z głównych problemów spowodowanych nadmierną ilością azotu w wodzie.

Systemy hodowli ryb w otwartych wodach mają również szereg negatywnych skutków dla środowiska. Ponieważ klatki są tylko cienkie, odpady z hodowanych ryb mogą spływać do wody. Systemy te mogą być różne – od małych bambusowych klatek w Azji Południowo-Wschodniej po ogromne hodowle łososia w Norwegii. Aby uzyskać więcej informacji na temat wpływu tych systemów na środowisko, czytaj dalej! Ten artykuł przedstawi Ci niektóre z głównych obaw związanych z hodowlą ryb. Możesz to zmienić!

Podczas gdy większość farm akwakultury ma charakter morski, istnieje również rosnący sektor hodowli ryb w środowiskach słodkowodnych. Jest to powód do niepokoju, ponieważ przeprowadzono niewiele badań dotyczących wpływu akwakultury śródlądowej. Stwierdzono jednak, że akwakultura jest czynnikiem przyczyniającym się do pogorszenia stanu dziewiczych zbiorników wodnych. Aby przeciwdziałać tym obawom, agencje regulacyjne przyjęły środki mające na celu poprawę stanu środowiska. Jedną z podstawowych korzyści płynących z akwakultury jest ograniczenie stosowania antybiotyków, a stosowanie szczepień okazało się skuteczne.

Szkodniki

Istnieje wiele szkodników, o których należy pamiętać, zwłaszcza tych, które mogą mieć wpływ na uprawy ryżu i ryb. Wszy morskie, czyli drobne skorupiaki, są szczególnym szkodnikiem w hodowli ryb. Stworzenia te mogą uszkodzić głowę łososia i mogą być odpowiedzialne za zmniejszenie populacji dzikiego łososia w Szkocji. Oprócz inwazji wszy morskich, choroby pochodzące z hodowli ryb rozprzestrzeniły się również na rodzime populacje ryb. Co więcej, ryby nierodzime również bezpośrednio konkurują z gatunkami rodzimymi o rzadkie zasoby, więc również są narażone na to niebezpieczeństwo.

Oprócz szkodników, powinieneś być również świadomy różnych rodzajów praktyk rolniczych. Zintegrowane zarządzanie szkodnikami skupia się na przyjaznych dla rolnika metodach, które wykorzystują jak najmniej środków chemicznych. Takie podejście może zmaksymalizować Twoje zyski przy zachowaniu wysokich plonów. Ale pestycydy są kosztowne i często nieekonomiczne, a wiele z nich jest również szkodliwych dla ludzi. Wiele pestycydów zabija zarówno naturalnych wrogów jak i szkodniki, co sprawia, że twoje gospodarstwo jest otwarte na inwazję szkodników. Aby móc wybrać pestycydy odpowiednie dla twojego gospodarstwa, powinieneś ustalić progi ekonomiczne dla ilości potrzebnych ci środków.

Choroby

Istnieje kilka rodzajów chorób, które dotykają ryby, w tym te, które są spowodowane przez bakterie, wirusy, grzyby i widłonogi. Niektóre z tych pasożytów mogą faktycznie zaszkodzić zdrowiu Twoich ryb, powodując zmniejszenie ich wzrostu i śmiertelności. Inne mogą nawet spowodować zniszczenie całego zbioru, jak np. choroba białej plamki u krewetek. Chore ryby mogą być również trudne do sprzedania. Mogą one mieć wrzody, wybałuszone oczy lub infekcję bakteryjną. Może to oznaczać spadek sprzedaży i zmniejszenie środków do życia.

Choroby wywołane przez wirusy u ryb hodowlanych należą do najbardziej wyniszczających i śmiertelnych. Infekcje te dotykają wszystkie żywe istoty, w tym ludzi. Podczas gdy wiele chorób nie powoduje śmierci w naturze, ich występowanie w systemach akwakultury jest znacznie bardziej prawdopodobne. Duże zagęszczenie zwierząt również ułatwia rozprzestrzenianie się tych chorób. W wielu przypadkach do ich leczenia stosuje się antybiotyki, ale ich stosowanie jest szkodliwe dla innych zwierząt żyjących na wolności. Jeśli hodujesz ryby dla zysku, ważne jest, abyś zrozumiał, jak różne rodzaje chorób wpływają na Twoje zwierzęta.

Chorobom tym można zapobiec, a nawet je kontrolować, jeśli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie. Proste sposoby leczenia omówiono w rozdziale 15.3 poniżej. Powinieneś jednak wiedzieć, jak stosować te środki chemiczne, ponieważ ich właściwe użycie pozwoli zapobiec wystąpieniu choroby. Pamiętaj, że dobry plan zarządzania jest najlepszym sposobem na zwalczenie ogniska choroby. Pamiętaj, aby unikać stresu i upewnij się, że twoje ryby są utrzymywane w stanie maksymalnego odprężenia. Poziom stresu w hodowli ryb może obniżyć ich odporność na choroby.

Pracownicy

Praca pracowników w hodowli ryb ma zróżnicowany zakres ról. Wielu hodowców mieszka w odległych miejscach i pracuje w systemie zmianowym, czasem samotnie. Ci hodowcy są często narażeni na trudne warunki pogodowe, wykonują ciężkie podnoszenia i regularnie wchodzą do wody. Ich zarobki są często niskie w porównaniu z innymi pracami w rolnictwie, a do tego muszą mieć minimalny poziom wykształcenia, aby zakwalifikować się do zatrudnienia. Jednak satysfakcjonujący charakter tej pracy sprawia, że wszystko jest warte zachodu.

Niestety, ryzyko związane z tą branżą jest w dużej mierze ignorowane i niedostatecznie zbadane, a wiele osób nawet nie wie o jego istnieniu. Nowe badanie ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia i ochronę zdrowia 18 milionów pracowników akwakultury. Jednak raport nie kończy się na tym. Oto kilka kluczowych ustaleń. Po pierwsze, hodowla ryb jest wysoce niebezpieczną branżą. Niektóre z najczęstszych urazów, które dotykają pracowników w tej branży to:

Jedną ze wspólnych trosk pracowników jest dobrostan ryb. Hodowcy ryb są odpowiedzialni za dobrostan zwierząt, a ich rola jest kluczowa w przekazywaniu obaw dotyczących praktyk i przepisów. Muszą również upewnić się, że obawy te są przekazywane odpowiednim władzom i organom ustawodawczym. Chociaż rola pracowników w hodowli ryb może być stresująca i wymagająca, stanowi ona również podstawę prawną do wypowiadania się. Najlepszym sposobem walki z presją na wdrażanie niezrównoważonych praktyk jest stawanie w obronie swoich praw.

Podobne tematy