Montaż fotowoltaiki – na czym mogę zaoszczędzić?

Każdy z nas marzy o tym, by przynieść sobie jak najwięcej korzyści jak najmniejszym kosztem i jak najmniejszym nakładem pracy. Czy instalacja fotowoltaiczna – dość zaawansowany system przetwarzania energii z promieniowania słonecznego, w którym niemal każda część jest kluczowa dla oszczędności – daje możliwość redukcji kosztów inwestycyjnych?

Inwestycja w fotowoltaikę – jak mogę zmniejszyć ogólny koszt zakupu instalacji?

Fotowoltaika od Esoleo to z pewnością świetny wybór – tak pod względem jakości, jak i trwałości systemu. Porównując dostępne na rynku oferty niezwykle ważnym jest zwrócenie szczególnej uwagi na technologię wykonania zarówno samych modułów fotowoltaicznych, jak i jakość i dopasowanie do nich osprzętu. Najlepiej jest w tym zakresie skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców, posiadających wszechstronną wiedzę i praktyczną znajomość zagadnienia, jak profesjonalny zespół Esoleo, który idealnie dopasuje zestaw fotowoltaiczny dokładnie do potrzeb danego gospodarstwa domowego, rolnego czy przedsiębiorstwa. Podejmując kluczowe decyzje warto pamiętać, że ewentualne oszczędności, na jakie się zdecydujemy, mogą w przyszłości rzutować na chęć dokonania zmian i modernizacji instalacji – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by doposażać czy rozbudowywać instalację zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Skorzystaj z wiedzy profesjonalistów i zapłać mniej

Profesjonalni doradcy, z dużą wiedzą o parametrach i nowościach sprzętowych, technologiach montażu oraz możliwościach dofinansowania i refinansowanie instalacji fotowoltaicznej, to klucz do twoich oszczędności. Samodzielne próby wyszukiwania wszystkich zniżek, programów i odliczeń mogą przynieść niepełne rezultaty, mogąc generować niepotrzebne straty. Z pomocą fachowców z http:/www.esoleo.pl z pewnością szybciej i dokładniej zapoznasz się ze wszystkimi nowinkami, ofertą rynkową czy aktualnymi przepisami prawnymi.

Wersja podstawowa a wersja rozbudowana

Dla prawidłowego działania systemu fotowoltaiki niezbędne jest, by zestaw zawierał następujące elementy:

  • panele fotowoltaiczne, czyli montowane najczęściej na dachach budynków moduły, które pobierają energię promieniowania słonecznego,
  • falownik – zwany inwerterem, który pobraną energię zamienia w prąd zdatny do przekazania do sieci elektrycznej,
  • optymalizatory – sterujące generowaną mocą,
  • zabezpieczenia AC/DC -przeciwprzepięciowe i chroniące instalację przed wyładowaniami elektrycznymi.

Wartym uwagi jest fakt, że liczbę paneli fotowoltaicznych i moc instalacji możemy w dowolnym czasie zwiększyć. Tak samo w każdej chwili możliwe jest dołączenie do działającej już instalacji magazynu energii. Nie musisz zatem inwestować w zawyżoną liczbę paneli czy akumulator – z powodzeniem możesz odłożyć tę inwestycję w czasie.

Samodzielny montaż – zestawy DYI

Montaż fotowoltaiki to jeden z większych kosztów procentowych całej inwestycji. Średnio bowiem aż 20 do 30 % kwoty, jaką przeznaczasz na instalację stanowi praca montażystów. Czy możliwie jest samodzielne zamontowanie systemu? Teoretycznie dostępne są zestawy, które umożliwiają wykonanie montażu na własną rękę – z wykorzystaniem niezbędnych narzędzi i umiejętności. Potrzebne bowiem będą m. in. wysoka drabina, wiertarka z dopasowanymi wiertłami oraz śruby, umiejętność sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się z narzędziami na dużych wysokościach.

Na czym nie warto oszczędzać?

Z pewnością nie należy próbować zmniejszyć kosztów związanych z zabezpieczeniami instalacji fotowoltaicznej. Jakość materiałów, z jakich wykonane są elementy systemu, moduły informujące o nieprawidłowościach i automatycznie reagujące na powstałe zagrożenia bezwzględnie powinny być naszym priorytetem. Nie dotyczą one bowiem tylko samej instalacji fotowoltaicznej, ale również bezpieczeństwa całej nieruchomości, naszego dobytku i nas samych. Z uwagi na fakt, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, niezmiernie ważnym jest, by posiadała odpowiednio długą gwarancję, która będzie zabezpieczała nas przed wysokimi kosztami ewentualnych napraw sprzętu.

Montaż fotowoltaiki niewątpliwie jest sporą inwestycja, niemniej jednak odpowiednie rozeznanie i przygotowania mogą zdecydowanie zmniejszyć koszty przedsięwzięcia. Należy pamiętać jednak, by nie oszczędzać w kwestiach, które będą rzutowały na jakość produkowanej energii i bezpieczeństwo instalacji.Podobne tematy