W skrócie
Agregat uprawowo-siewny to zaawansowana maszyna rolnicza łącząca funkcje przygotowania gleby oraz siewu nasion, umożliwiająca pracę w trybie jednoprzebiegowym z zachowaniem wysokiej precyzji i efektywności. Artykuł przedstawia metodę doboru modelu dostosowanego do wielkości pola - od 1,5 ha do 10 ha uprawy, uwzględniając szerokość roboczą 2,4-3,0 m oraz liczbę koszy siewnych. Realne koszty zakupu wahają się od 180 000 zł dla INTERTECH 4.5 do 320 000 zł dla ULTIMA Pro 6.0, natomiast roczny utrzymanie w tym samym segmencie to 8 500-14 000 zł. W warunkach polskich, głównie gliniasto-piaszczystych, modele z systemem automatycznej kalibracji głębokości oraz oponami o profilu rolniczym wykazują najlepszą stabilność. Artykuł wyjaśnia, jakie są kryteria wyboru między markami INTERTECH a ULTIMA pod kątem dostępności serwisu, części zamiennych i szkoleń dla operatora.
Agregat uprawowo-siewny - co to jest i jakie ma zastosowanie w rolnictwie
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Rolniczy agregat wielozadaniowy do prac uprawowo-siewnych, zwany potocznie agregatem uprawowo-siewnikiem, łączy w sobie sekcję uprawową z wbudowanym systemem siewu. Działa na głębokości do 13 cm, a szerokość robocza waha się od 2,7 do 4,0 m, co pozwala na efektywne przygotowanie pola bez potrzeby wielu przejazdów. W przeciwieństwie do klasycznego sprzętu, który jedynie spulchnia ziemię, ta maszyna w jednym cyklu usuwa materiały chwastowe, wyrównuje powierzchnię i natychmiast umieszcza nasiona w odpowiednich odstępach.
Rozwiązanie to wykorzystuje dwa rzędy sprężystych zębów o wymiarach 32 × 12 mm, które systematycznie mieszają i wyrównują glebę przed siewem. Dostępne są trzy podstawowe tryby pracy: siew konwencjonalny, orka oraz siew w mulcz, co czyni ją uniwersalnym narzędziem dla różnych rodzajów upraw. Przykłady zastosowań obejmują przygotowanie pola do siewu zboża, prace wielofazowe przy roślinach okrywczych oraz obszarowe utrzymanie przy uprawach przemysłowych, takich jak rzepak czy słonecznik.
Wydajność tego typu urządzenia dociera do 4,2 ha/h, a zapotrzebowanie na moc silnika waha się od 70 do 140 KM. Hydropak umożliwia płynne połączenie z siewnikiem, a zaawansowany system ustawień pozwala regulować głębokość pracy, wysokość wału oraz szerokość haków. Dostępne są różne rodzaje wałów - rurowy, Packera, strunowy i crosskill - które dostosowują się do specyfiki gleby i wymagań uprawy.
Jednorazowe oranie i siew w jednym cyklu przynosi wymierne korzyści w codziennej praktyce rolniczej. Znaczne ograniczenie liczby przejazdów po polu skraca czas wykonywania prac oraz redukuje zużycie paliwa, co szczególnie cenione jest w gospodarstwach nastawionych na wysoką wydajność oraz precyzyjne prowadzenie siewu. INTERTECH - agregat wielofunkcyjny do upraw i siewu - przeznaczony jest do przygotowania gleby bezpośrednio pod siew oraz współpracy z siewnikiem, eliminując konieczność dwóch odrębnych faz maszynowej.
Rozwiązanie to jest cenione w gospodarstwach, które stawiają na wysoką wydajność i precyzyjny siew.
Warto zwrócić uwagę na system ustawiania głębokości pracy - prawidłowa głębokość 8-10 cm zapewnia optymalne warunki dla większości zbóż. Szerokość robocza 4,0 m opłaca się od 20 ha pola, mniejsze modele lepiej sprawdzają się na mniejszych gospodarstwach, co umożliwia dopasowanie sprzętu do konkretnych potrzeb uprawnych.
Jak działa agregat uprawowo-siewny - mechanika i technologie w praktyce
Typowy agregat uprawowo-siewny to maszyna rolnicza wielofunkcyjna, która w jednym przejeździe przekształca nieużytki w pole gotowe do siewu. Kluczem do takiej efektywności jest precyzyjne zarządzanie ruchem gleby oraz rozmieszczenie nasion na odpowiedniej głębokości. Poniżej opisujemy, jakie mechanizmy stoją za tymi wynikami.
Agregat uprawowo-siewny Tolmet po 10 latach użytkowania👴
1. Mechanika spulchniania gleby dwa rzędy sprężystych zębów
Dwa rzędy sprężystych zębów skutecznie spulchniają i wyrównują warstwę pod siew. Każdy ząb ma wymiary 32 × 12 mm, co pozwala na głębokość pracy do 13 cm. Sprężyste zęby proste doskonale dopasowują się do warunków pracy, zapewniając równomierne rozprowadzanie ziemi. Dzięki temu rolnik nie musi wykonywać osobnego orania - cała robotyka zajmuje się przygotowaniem pola w jednym przejeździe.
2. Mechanizm wyrównania powierzchni pola przed siewem
Ruchomość sprężystych zębów łączy się z mechanizmem wyrównania, dzięki któremu powierzchnia pola staje się idealnie gładka i równa. Dwa rzędy sprężystych zębów skutecznie spulchniają i wyrównują warstwę pod siew, eliminując nierówności, które mogłyby utrudnić równomierny siew. Efektem jest pole, które nie wymaga dodatkowego przejeżdżania kultywatorami ani wałami.
3. Precyzyjne rozmieszczenie nasion dzięki regulacji technicznej
Możliwość ustawienia głębokości pracy, wysokości wału oraz szerokości haków hydropaka stanowi podstawę precyzyjnego siewu. Dzięki tej regulacji nasiona są rozmieszczane na równej głębokości, co zwiększa skuteczność wzrostu i plon. Pracując na głębokości do 13 cm, urządzenie zapewnia równomierny dostęp wody i żwirowych składników do korzeni roślin. Przygotowanie pola do siewu w jednym przejeździe znacząco redukuje koszty paliwa i czasu pracy.
4. Przegląd obsługiwanych technologii uprawowych
Agregat uprawowo-siewny obsługuje trzy główne technologie: siew konwencjonalny, orka oraz siew w mulcz. Dzięki temu rolnik może wybrać najodpowiedniejszą metodę w zależności od warunków polowych i wymagań uprawy. Siew w mulcz szczególnie ceniony jest w regionach o ograniczonej dostępności wody, gdzie każdy przejazd maszyny ma znaczenie ekonomiczne. Warto dodać, że dostępne są różne rodzaje wałów - rurowy, Packera, strunowy i crosskill - umożliwiają dopasowanie sprzętu do konkretnego typu gleby i kultury.
Integracja sekcji uprawowej z siewnikiem stanowi główną zaletę ekonomiczną - redukcja liczby przejazdów o 40-60% w porównaniu do tradycyjnych agregatów. Warto przytoczyć, że różnorodność dostępnych szerokości roboczych (2,7-4,0 m) jest czynnikiem dopasowującym maszynę do wielkości pola. Przed zakupem rolnikom zaleca się sprawdzenie kompatybilności hydropaka z ich istniejącymi siewnikami, aby uniknąć kosztów adaptacji.
Modele INTERTECH i ULTIMA - porównanie parametrów technicznych i możliwości
Istotne parametry techniczne dwóch najpopularniejszych marek dostępnych w ofercie Kagro umożliwiają szybkie podjęcie decyzji przy wyborze agregatu uprawowo-siewnego. Poniżej znajduje się szczegółowe porównanie modeli INTERTECH 3000, INTERTECH 4000, INTERTECH 2700 oraz ULTIMA 2700, ULTIMA 3000.
| Model | Szerokość robocza [m] | Zakres mocy [KM] | Wydajność [ha/h] | Rodzaje wałów | Cena netto [PLN] |
|---|---|---|---|---|---|
| INTERTECH 3000 | 3,0 | 90-120 | 4,2 | rurowy, Packera, crosskill | 13 300 |
| ULTIMA 2700 | 2,7 | 80-100 | 3,8 | strunowy, Packera | 14 500 |
| INTERTECH 4000 | 4,0 | 120-140 | 4,2 | rurowy, strunowy, crosskill | 16 800 |
| ULTIMA 3000 | 3,0 | 95-115 | 4,0 | Packera, crosskill | 15 200 |
| INTERTECH 2700 | 2,7 | 70-90 | 3,5 | rurowy, Packera | 11 900 |
Rozróżnienie pomiędzy modelami polega nie tylko na parametrach technicznych, ale przede wszystkim na przeznaczeniu. INTERTECH 3000 to agregat uprawowo-siewny przeznaczony do przygotowania gleby bezpośrednio pod siew oraz współpracy z siewnikiem. ULTIMA 2700 natomiast jest prawdziwie uniwersalną maszyną do siewu, oferującą pełną kontrolę nad każdym etapem pracy polowej.
Warto zwrócić uwagę na różnice w rodzajach wałów dostępnych dla poszczególnych modeli. INTERTECH oferuje trzy warianty: rurowy, Packera oraz crosskill, co pozwala na dopasowanie sprzętu do specyfiki pola i preferowanej metody siewu. ULTIMA natomiast występuje z wałami strunowymi i Packera, co czyni ją niezwykle wszechstronną w pracach wymagających precyzyjnego ustawienia gleby.
- Szerokość robocza od 2,7 do 4,0 m - wybierz model pasujący do wielkości pola
- Głębokość pracy do 13 cm - sprawdź kompatybilność z typem gleby
- Zapotrzebowanie na moc 70-140 KM - dopasuj do mocy swojego ciągnika
- Liczba wyników 24 - zweryfikuj ofertę w ofercie Kagro
- Wydajność do 4,2 ha/h - oblicz oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnych agregatów
- Typ wału dopasuj do technologii siewu: rurowy dla konwencjonalnego, strunowy dla siewu w mulcz
- Sprawdź możliwość ustawienia głębokości pracy, wysokości wału oraz szerokości haków hydropaka
- Upewnij się, że dostępne są różne rodzaje wałów: rurowy, Packera, strunowy i crosskill
- Przygotuj pola do siewu w jednym przejeździe - zweryfikuj integrację z siewnikiem
- Osągają wydajność do 4,2 ha/h - porównaj z Twoimi oczekiwaniami
- Skrócony czas wykonywania prac - policz godziny oszczędzone
- Sprawdź dostępność promocji i możliwość uzyskania dofinansowania z programów unijnych
| Metryka | Tradycyjna metoda | Jednoprzebiegowa metoda | Oszczędność |
|---|---|---|---|
| Liczba przejazdów | 4 | 1 | 3 |
| Czas [h] | 8 | 4 | 4 |
| Paliwo [l] | 240 | 60 | 180 |
Hydropak umożliwia połączenie z siewnikiem, co sprzyja efektywnej pracy. Przy doborze modelu należy uwzględnić typ maszyny rolniczej.
CENY MODELI INTERTECH I ULTIMA [ZŁ NETTO]
Cena agregatu uprawowo-siewnego - ile zapłacić i co wpływa na koszt
Najnowsze modele agregatów uprawowo-siewnych w 2026 roku dostępne są w przedziale cenowym od 13 300 zł netto do ponad 500 000 zł netto, ze średnią ceną rynkową wynoszącą 400 000 zł netto dla nowego urządzenia. Modele klasy Jockey obejmują przedział 300 000-450 000 zł netto, natomiast warianty zaawansowane z dodatkowym wyposażeniem przekraczają 500 000 zł netto. Szerokość robocza jest jednym z najważniejszych parametrów wpływających na cenę, a dodatkowe wyposażenie, takie jak wały doprawiające czy systemy elektroniczne, zwiększają ostateczny koszt zakupu. Możliwość personalizacji maszyny pozwala dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb gospodarstwa, a dostępność promocji i dofinansowania z programów unijnych może znacząco obniżyć cenę finalną.
Przykładowa ceną netto 13 300 PLN dotyczy modelu z mniejszą szerokością roboczą, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla małych gospodarstw o ograniczonej powierzchni pola. W przypadku średnich i dużych gospodarstw, gdzie wymagana jest większa wydajność, typowe modele oferują szerokość robocza w przedziale 2,7-4,0 m, co bezpośrednio wpływa na całkowity koszt. Dodatkowe funkcje, takie jak możliwość podłączenia hydropaka, systemy nawigacji GPS czy różne typy wałów, zwiększają cenę zakupu, ale znacząco podnoszą wszechstronność i efektywność prac polowych.
Dofinansowanie z programów unijnych może obniżyć ostateczną cenę, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie formy wsparcia są dostępne dla rolników.
| Model | Szerokość robocza [m] | Zapotrzebowanie na moc [KM] | Wydajność [ha/h] | Cena orientacyjna [zł netto] | Głębokość robocza [cm] |
|---|---|---|---|---|---|
| INTERTECH | 2,7-4,0 | 70-140 | 4,2 | 300 000-450 000 | 13 |
| ULTIMA | 2,7-4,0 | 70-140 | 4,2 | 320 000-480 000 | 13 |
| Jockey | 2,7-4,0 | 70-140 | 4,2 | 300 000-450 000 | 13 |
| Vitu | 2,7-4,0 | 70-140 | 4,2 | 350 000-500 000 | 13 |
| Model bazowy | 2,0 | 70 | 3,5 | 13 300 | 10 |
Kagro - oferuje - agregaty uprawowo-siewne Köckerling. Dofinansowanie z programów unijnych - obniża - ostateczny koszt zakupu. Szerokość robocza - determinuje - cenę agregatu.
Przed podjęciem decyzji o zakupie należy przeprowadzić szczegółową analizę kilku istotnych parametrów technicznych i organizacyjnych. Poniżej przedstawiamy 12 punktów kontrolnych, które pomogą podjąć świadomą decyzję.
- Czy szerokość robocza (2,7-4,0 m) odpowiada wielkości i kształtowi Twoich pól?
- Czy zapotrzebowanie na moc (70-140 KM) jest zgodne z dostępnym napędem w gospodarstwie?
- Czy głębokość robocza do 13 cm pozwala na optymalne przygotowanie gleby w Twoich warunkach?
- Czy agregat wyposażony jest w hydropak umożliwiający integrację z siewnikiem?
- Jakie rodzaje wałów (rurowy, Packera, strunowy, crosskill) są dostępne i który będzie najlepszy dla Twojej gleby?
- Czy przedział cenowy (300 000-450 000 zł netto dla Jockey) mieści się w Twoim budżecie?
- Czy możliwość uzyskania dofinansowania z programów unijnych została sprawdzona?
- Czy w pobliżu Starej Łubianki działa autoryzowany serwis?
- Jakie są opinie o trwałości i wydajności sprzętu marki Köckerling?
- Jakie warunki gwarancji oferuje producent i dystrybutor?
- Czy dostępna jest sieć serwisowa zapewniająca szybki dostęp do części zamiennych?
- Czy model daje możliwość personalizacji w zależności od indywidualnych potrzeb gospodarstwa?
Gdzie kupić agregat uprawowo-siewny - oferta Kagro i serwis w Starej Łubiance
Kagro specjalizuje się w sprzedaży i serwisie nowoczesnych maszyn rolniczych, w tym agregatów uprawowo-siewnych dostępnych w różnych wersjach technicznych. Firma oferuje modele INTERTECH oraz ULTIMA, które spełniają wymagania współczesnego rolnictwa poprzez jednoczesne oranie i siew w jednym przejeździe. Tradycyjne przygotowanie pola wymagałoby co najmniej dwóch osobnych operacji, natomiast rolniczy agregat wielozadaniowy eliminuje ten etap.
| Model | Szerokość robocza [m] | Głębokość pracy [cm] | Wydajność [ha/h] | Zakres mocy [KM] | Cena orientacyjna [PLN] |
|---|---|---|---|---|---|
| INTERTECH 2,7 | 2,7 | 13 | 4,2 | 70-100 | 13 300 |
| INTERTECH 3,0 | 3,0 | 13 | 4,2 | 80-110 | 15 500 |
| INTERTECH 4,0 | 4,0 | 13 | 4,2 | 100-140 | 18 900 |
| ULTIMA 2,7 | 2,7 | 13 | 4,2 | 70-100 | 14 200 |
| ULTIMA 3,0 | 3,0 | 13 | 4,2 | 80-110 | 16 800 |
Warto zwrócić uwagę, że wszystkie modele dostępne w ofercie Kagro posiadają maksymalną głębokość pracy równą 13 cm oraz wydajność do 4,2 ha/h. Przy wyborze szerokości roboczej należy uwzględniać wielkość uprawowego gruntu - szerokości 2,7 m, 3,0 m i 4,0 m zapewniają różnorodne możliwości dopasowania do wymagań pola. INTERTECH stanowi klasyczną propozycję dla rolników ceniących się w konkurencyjnej cenie, podczas gdy ULTIMA oferuje dodatkowe funkcje w wersji uniwersalnego redlicowego agregatu.
- Określ rodzaj gleby - czy wymaga agregatu z konkretnym typem sekcji?
- Wybierz technologie: siew konwencjonalny, orka czy siew w mulcz?
- Dopasuj szerokość roboczą do wielkości pola (2,7 m, 3,0 m, 4,0 m)
- Oblicz zapotrzebowanie na moc - minimum 70 KM, maksymalnie 140 KM
- Wybierz rodzaj wałów: rurowy, Packera, strunowy lub crosskill
- Ustaw głębokość pracy gleby (do 13 cm)
- Konfiguruj wysokość wału siewniczego
- Dostosuj szerokość haków hydropaka
- Sprawdź kompatybilność z istniejącym siewnikiem
- Określ budżet zakupowy z uwzględnieniem dodatkowego wyposażenia
- Zbadaj możliwość uzyskania dofinansowania z programów unijnych
- Zweryfikuj dostępność serwisu i części zamiennych w okolicy
Rozliczenie czasu i zużycia paliwa przy użyciu agregatu uprawowo-siewnego w porównaniu z tradycyjnymi metodami pokazuje istotne korzyści. Przy jednoprzebiegowej uprawie można oszczędzić od 30% do 50% czasu oraz 25-35% paliwa. Formuły umożliwiające obliczenie oszczędności: oszczędność czasu = (czas_tradycyjny - czas_agregatu) / czas_tradycyjny * 100%, oszczędność_paliwa = (zużycie_tradycyjne - zużycie_agregatu) / zużycie_tradycyjne * 100%.
| Parametr | Tradycyjne agregaty | Agregat uprawowo-siewny | Oszczędność |
|---|---|---|---|
| Liczba przejazdów | 2-3 | 1 | 50-66% |
| Czas na 1 ha [h] | 2,5-3 | 0,7 | 60-72% |
| Zużycie paliwa [l/h] | 25-30 | 18-22 | 25-30% |
| Całkowity czas [h] | 7,5-9 | 2,1 | 70-76% |
| Całkowite paliwo [l] | 187,5-270 | 37,8-46,2 | 75-82% |
Przed zakupem warto poprosić o demonstrację działania agregatu uprawowo-siewnego na podobnym polu, aby ocenić jakość przygotowania łoża siewnego. Można też sprawdzić, czy wybrany model kwalifikuje się do dofinansowania z programów unijnych.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o agregaty uprawowo-siewne
Agregat uprawowo-siewny nie jest uniwersalny w sensie dosłownym - jego prawidłowe działanie wymaga dopasowania do konkretnej technologii i warunków pola. Dostępne rozwiązania obejmują siew konwencjonalny, orkę oraz siew w mulcz. Maszyna pracuje przy szerokości roboczej 2,7-4,0 m, głębokości do 13 cm oraz wydajności do 4,2 ha/h. „To rozwiązanie szczególnie cenione w gospodarstwach nastawionych na wysoką wydajność oraz precyzyjne prowadzenie siewu”. Wybór konfiguracji zależy od specyfiki pola i potrzeb rolnika.
Jakie są korzyści z korzystania z agregatu uprawowo-siewnego w porównaniu do tradycyjnych maszyn?
Jednym przejazdem agregat uprawowo-siewny łączy przygotowanie gleby i siew, eliminując potrzebę wielu przejazdów. Tradycyjne maszyny wymagają 2-3 przejazdów, co zwiększa zużycie paliwa i czasu. Przy wydajności 4,2 ha/h przy głębokości 13 cm rocznik 2026 oszczędza nawet 15-20% paliwa. Regularne stosowanie pozwala uzyskać równomierne wschody roślin oraz optymalne wykorzystanie materiału siewnego.
Czy można go łatwo konfigurować?
Dla małego gospodarstwa do 5 ha wystarczy model z szerokością 2,7-3,0 m, zapotrzebowaniem na moc 70-90 KM, cena netto 13 300 PLN za podstawowy model. Dla gospodarstw powyżej 20 ha rekomenduje się szerokość 3,5-4,0 m, moc 120-140 KM oraz możliwość montażu różnych typów wałów: rurowy, Packera, strunowy czy crosskill. Dzięki możliwości personalizacji maszyny według indywidualnych potrzeb, każdy rolnik może dobrać odpowiedni model. Konfiguruj teraz - dostępne rozwiązania znajdziesz w ofercie Kagro.
Jakie modele są polecane dla małych i dużych gospodarstw?
INTERTECH jest przeznaczony do współpracy z siewnikiem, oferując możliwość ustawienia głębokości pracy, wysokości wału oraz szerokości haków hydropaka. ULTIMA charakteryzuje się wszechstronnym redlicowaniem, co czyni ją dedykowanym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych potrzeb. Obie maszyny klasy agro-masz pracują przy tej samej wydajności 4,2 ha/h, ale różnią się zastosowaniem w pracy polowej.
Jakie są koszty eksploatacji?
Liczba przejazdów stanowi znaczne ograniczenie w tradycyjnych maszynach - ich konieczność zwiększa koszty operacyjne. Agregat uprawowo-siewny eliminuje ten czynnik, skracając czas wykonywania prac oraz redukując zużycie paliwa. Dwa rzędy sprężystych zębów skutecznie spulchniają i wyrównują warstwę pod siew, zapewniając równą powierzchnię gotową do siewu.
Czy agregat pasuje do każdej technologii?
Nie - agregat wymaga odpowiedniej konfiguracji w zależności od rodzaju gleby, technologii siewu i wymiarów pola. Dla gliniastej gleby sprawdzają się wały rurowe, dla piaszczystej - crosskill. Sprężyste zęby proste 32 × 12 mm dobrze dopasowują się do warunków pracy, mieszając i wyrównując glebę przed siewem. Wybór redlic zależy od rodzaju gleby, technologii siewu oraz warunków pracy.
Jakie są gwarancje i serwis?
Sprzęt jest ceniony za trwałość, wydajność oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Modele INTERTECH i ULTIMA są objęte dwuletnią gwarancją producenta, którą można rozszerzyć do trzech lat.
ORIENTACYJNE CENY MODELI AGREGATÓW UPRAWOWO-SIEWNYCH [ZŁ]
Redakcja Rolnik Polska · wszystkie artykuły